Vesti
Aktivisti sanirali deo Čačalice, ali je potrebno još mnogo toga

Aktivisti sanirali deo Čačalice, ali je potrebno još mnogo toga

LU prethodnom periodu ekološki aktivisti prefarbali su betonski deo mosta, kao i zid oko česme na Čačalici. Pre toga je širom spomen-parka postavljeno 20 panjeva za sedenje i 10 klupa. Stare klupe i panjevi postavljeni su pre više od 20 godina, u jako su lošem stanju i odavno im je potrebna zamena.

Ipak, ovo je samo deo onoga što bi trebalo uraditi na Čačalici. Trenutno je spomen-park poprilično devastiran, što je dokumentovano i u Programu koji je izradio Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu. Zdravstveno stanje šuma je dosta loše, pošto je konstatovano prisustvo štetnih insekata i biljnih bolesti, najviše u kulturama četinara. Prvenstveno je potrebno izvršiti sanitarnu i prorednu seču, a zatim i obnovu, sadnjom novih sadnica na predviđenim mestima. Trebalo bi ukloniti i iskrčiti zašikarene površine i obnoviti šumu ruskih breza u čast palih boraca Crvene armije.

Pešačke staze su u lošem stanju, kao i Ekološki dom, a takođe i nije adekvatno ograđena, jer ima dosta divljih ulaza. Potreban je i dodatni mobilijar u vidu info tabli, kanti za smeće, kao i igrališta za decu. Pored navedenog na Čačalici je potrebno napraviti i vidikovce, trim stazu kroz šumu sa adekvatnim mobilijarima za vežbanje kako bi se potencijal ovog dela grada u potpunosti iskoristio.

Stefan Vukić, master inženjer šumarstva i ekološki aktivista

Projekat “Sanacija dela spomen-parka Čačalica” podržan je od strane TOC – Asocijacije za razvoj održivih zajednica, posredničke organizacije u okviru programa EU Resurs Centra za civilno društvo u Srbiji. #EURC finansira Evropska unija, a vodi Beogradska otvorena škola sa partnerima Novosadska novinarska škola, Užički centar za prava deteta – UCPD, ENECA, Mladi poljoprivrednici Srbije, Sigurne staze i Nova planska praksa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *